Jak przycinać listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe pełnią bardzo ważną funkcję. Pozwalają zamaskować szczelinę dylatacyjną i niedociągnięcia malarskie. Ponadto stanowią efektowną ozdobę oraz chronią dolne partie ścian przed zniszczeniami czy zabrudzeniami.
Jednak, aby dobrze spełniały swoje zadania, muszą zostać prawidłowo zamontowane i przycięte do odpowiednich wymiarów. Jeśli zastanawiasz się, jak przycinać listwy przypodłogowe, zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszym artykułem.
Czym przycinać listwy przypodłogowe?
Zanim odpowiemy, jak przyciąć listwy przypodłogowe, chcielibyśmy przedstawić narzędzia potrzebne do tego zadania. Bez nich bardzo trudno jest uzyskać oczekiwany efekt. Najlepiej do przycinania listew przypodłogowych wykorzystać ukośnicę elektryczną lub ręczną piłę ukośną i skrzynię uciosową. Narzędzia te pozwalają szybko, a zarazem precyzyjnie skrócić listwy MDF.
Listwy przypodłogowe - jak przycinać?
Aby prawidłowo przyciąć listwy przypodłogowe, należy przede wszystkim sięgnąć po odpowiednie narzędzia. Ponadto trzeba zwrócić uwagę na kąt cięcia. Jeśli zależy Ci na szybkim wykonaniu zadania, sięgnij po elektryczną ukośnicę. Dzięki niej nie będziesz musiał wkładać siły w to zadanie, a cały proces przebiegnie szybko i bezproblemowo.
Jeśli jednak nie masz dostępu do narzędzi elektrycznych, możesz wykorzystać piłkę ręczną i skrzynię uciosową. Praca przy użyciu tych sprzętów jest nieco bardziej czasochłonna, jednak dzięki odpowiedniej technice z pewnością uzyskasz świetny efekt.
Gdy już wybrałeś narzędzie do przycinania listew, czas dokonać pomiarów i zaznaczyć, w którym miejscu w listwie będą wykonywane nacięcia. Następnie należy wybrać kąt cięcia. Jeśli wykorzystujesz piłę ręczną, pamiętaj, aby odpowiednio zamocować listwę w skrzyni uciosowej. W kolejnym kroku przy pomocy piły wykonaj linię cięcia.
Przycinanie listew - o czym pamiętać?
Już wiesz, jak przyciąć listwy przypodłogowe. Z pewnością bez problemu poradzisz sobie z tym zadaniem samodzielnie. Pamiętaj jednak, że klucz do sukcesu w tym przypadku stanowią wykonanie prawidłowych pomiarów i wybranie odpowiednich kątów cięcia. Jeśli chcesz uzyskać satysfakcjonujący efekt, nie spiesz się. Skup się oraz precyzyjnie zrób nacięcia.
Ponadto pamiętaj, że do zrealizowania tego zadania potrzebujesz porządnych narzędzi. Sięgnij po solidną piłę z dobrze naostrzonymi zębami. Jeśli ostrza są tępe, końcówki listwy mogą zostać postrzępione, a wtedy będą wymagały dodatkowej obróbki.
Podczas cięcia listew przypodłogowych, należy również pamiętać o tym, aby dobrze wypoziomować modyfikowane elementy. W tym celu warto wykorzystać klasyczną poziomicę.
Jak wykończyć przycięte listwy?
Gdy już wiesz, jak przycinać listwy przypodłogowe, zapewne zastanawiasz się, w jaki sposób wykończyć ich brzegi. Otóż najlepiej wykorzystać w tym celu siatkę o drobnym ziarnie lub papier ścierny. Dzięki zastosowaniu tych elementów pozbędziesz się z listwy wszelkich nieestetycznych nierówności. Przed zamontowaniem fragmentu pamiętaj również, aby pozbyć się z niego pyłu, który powstał podczas przycinania.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog