Jak zamontować listwy przypodłogowe?
Listwy przypodłogowe są niezbędnym elementem wyposażenia, który pozwala osiągnąć spójny charakter wnętrza. Listwa świetnie sprawdzi się w maskowaniu nieestetycznie wyglądających kabli oraz krzywizny ściany.
Kolejnym krokiem po wybraniu i dopasowaniu listew przypodłogowych do wnętrza jest ich montaż. Dla wielu osób czynność ta może wydawać się dość skomplikowana. Dlatego przychodzimy z pomocą i w dzisiejszym artykule dokładnie opiszemy, jak zamontować listwy przypodłogowe MDF, aby uzyskany efekt stanowił połączenie estetyki z funkcjonalnością.
Listwy przypodłogowe są elementem wykończeniowym, który powinien być zamontowany zawsze na koniec remontu. Montażem tego typu elementów należy zająć się dopiero wtedy, gdy zarówno ściany, jak i podłogi są już skończone oraz nie będą na nich przeprowadzane żadne prace.
Czego będziesz potrzebował do prawidłowego zamontowania listew przypodłogowych?
Do samodzielnego zamontowania listew przypodłogowych MDF wystarczą trochę czasu oraz dobrej jakości materiały. Zaopatrz się w dobry klej montażowy. Wybierz produkt dostosowany do rodzaju podłoża, na którym chcesz umieścić listwy.
Aby odpowiednio dopasować listwy do ściany, konieczne będzie ich przecięcie za pomocą piły kątowej. Do dokładnego przymocowania listwy do ściany możesz wykorzystać gumowy młotek, lecz nie jest on koniecznym narzędziem. Do wykończenia warto wykorzystać biały akryl i farbę zaprawową.
Listwy przypodłogowe MDF - jak zamontować?
Pierwszą czynnością niezbędną do prawidłowego zamontowania listew przypodłogowych jest ich przycięcie w taki sposób, aby na ich końcach pozostawić kilka cm. Pozwoli to uzyskać estetyczny efekt, gdy elementy zostaną ze sobą połączone narożnikami. Jeżeli ściana jest prosta, nałóż klej montażowy na listwę w około 40 cm odstępach.
W przypadku krzywej ściany lepszym rozwiązaniem, które zapewni trwały efekt, jest nałożenie kleju zygzakiem. Gdy klej został zaaplikowany, wystarczy przyłożyć listwę do ściany, lekko docisnąć, a na końcu delikatnie przybić ją do ściany gumowym młotkiem. Nadmiar produktu, który wyleje się spod listwy, zetrzyj szmatką. Przyschnięty klej możesz usunąć, używając do tego papieru ściernego.
Jeżeli zależy Ci na eleganckim wykończeniu, na przestrzeń, w której dwa elementy się ze sobą łączą, nałóż akryl w kolorze listew przypodłogowych. Pozwoli to osiągnąć spójny efekt. Podobnie jak w przypadku kleju, tutaj także możesz usunąć nadmiar produktu ściereczką i papierem ściernym. Na akryl warto nałożyć farbkę zaprawową, która zapobiegnie jego żółknięciu oraz zapewni mu trwałość.
Montaż listew przypodłogowych bez fachowca
Jak widzisz, samodzielny montaż listew przypodłogowych jest możliwy! Wykorzystując dobrej jakości elementy, które mocuje się do ścian za pomocą kleju, bez pomocy fachowca jesteś w stanie wykończyć swoje mieszkanie.
Mocowanie listew przypodłogowych MFD na klej eliminuje konieczność wiercenia ścian. Korzystając z mocnego kleju, zyskujemy pewność, że elementy dobrze trzymają się nawet krzywego podłoża i nie odpadną w trakcie użytkowania.
Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog